Znáte ořechové či semínkové krémy?

Ořechové krémy nebo semínkové pasty jsou jednoduše ořechy nebo semínka pomleté do konsistence máslovité hmoty. V obchodech můžete zakoupit různé druhy. Je vždy dobré přečíst si složení. Ty správné pasty z ořechů či semínek jsou stoprocentní, tedy obsahují pouze konkrétní druh nebo směs ořechů bez jiných dochucovadel a přísad. Levnější ořechové krémy obsahují cukr, různá barviva a podobně.

Kde najdou ořechové či semínkové pasty své využití? Přidáním různých ingrediencí jako je citrón, sůl, zázvor, chilli a jiné koření z nich vykouzlíte báječné dipy a salátové zálivky. Stačí pastu s ingrediencí zředit vodou a rozmíchat do jemné konzistence. Experimentujte, kreativita má zde zelenou. Zručné cukrářky smíchají pasty s medem či jiným sladkým sirupem a vzniklou dobrotu zakomponují do různých krémů a dezertů, kde nahrazují máslo a různé mléčné krémy. Ořechové krémy jsou vhodné také na lívance či palačinky.

Pochutnáte si na nich i jen tak. Je lepší zahnat chmury výborným oříškovým krémem dochuceným medem než sáhnout po zmrzlině či jiné sladkosti. Ořechové krémy jsou plné zdravých tuků a prvků velmi cenných pro dobré fungování organismu. Jakmile jednou takovou dobrotu ochutnáte, stanou se ořechové krémy nedílnou součástí vašeho nákupního seznamu.

Všechny ořechové a semínkové krémy je možné vyrobit i doma. Ořechy či semínka opražíte a poté rozmixujete. Je třeba výkonný mixér nebo food procesor.

Nejznámější ořechové či semínkové krémy:

 • Tahini – krém ze sezamových semínek
  Exituje varianta se solí i bez soli. Dále varianta natural – z neloupaného praženého semínka, či bílé tahini – z loupaného praženého semínka.
  První má výraznější chuť po sezamu a je tradičně používané například na hummus. Chceme-li zdravěji mlsat, smícháme tahini pastu s medem nebo jiným zdravým sladidlem (agávový sirup, melasa, apod). Pozor, silně neodolatelné! Další tipy na tahinový mls najdete také v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku. 
 • Arašídový krém:
  Zakoupíme buď jemnou variantu nebo hrubší alternativu s kousky. Většinou je arašídový krém s přídavkem soli. Rozhodně se vyhněme cukru ve složení, což je typické pro levná arašídová másla alá americký styl. Nejvíce se tento krém používá na lívance, chléb nebo do sladkých sušenek, kterým tak dodá typickou arašídovou chuť.
 • Mandlový krém:
  Mandlový krém můžeme zakoupit buď z loupaných nepražených mandlí nebo neloupaných pražených mandlí. Liší se od sebe zejména barvou. Ideálně ho smíchejme s medem či jiným sladkým sirupem a použijme do kaší nebo lívanců či palačinek.

Z dalších ořechových krému se můžeme setkat například s kešu, slunečnicovým nebo dýňovým krémem.

Grilovaná zelenina s kešu dipem

Odebírejte novinky tisíce chutí!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

One thought on “Znáte ořechové či semínkové krémy?”

Přidejte svůj komentář
 1. RedCarpetCrash|

  Mony, moc děkuji 🙂

Přidejte svůj komentář