V oblasti Indonésie je tempeh tradičním pokrmem Javánců, což je etnická skupina na Jávě. Přírodní tempeh balený v banánovníkových listech je na tamních tržištích běžným sortimentem.
Zde ho znají především vegetariáni či vegani. Do svého jídelníčku ho zařazují zejména pro jeho výživové hodnoty jako alternativu masa. Popularita tempehu roste a dnes je možné jej zakoupit nejen ve zdravých výživách, ale i v některých supermarketech.
Jak se tempeh vyrábí?
Uvařené sojové boby procházejí fermentačním procesem. Jsou naložené do kultury a vzniklá ušlechtilá plíseň je spojí. Vytvoří se tvrdá konzistence typická pro tempeh. Díky tomuto fermentačnímu procesu jsou sojové boby více stravitelnější v tempehu než v tofu.
Nutriční hodnoty tempehu
Od tofu se tempeh liší nejen výrobou, ale i výživovými hodnotami. Stravitelnost proteinů a vlákniny se během fermentačního procesu maximálně zvýší. Tempeh je bez cholesterolu, proto je velmi často součástí dietních jídelníčků.
Obsah vitamínů B12 závisí na výrobním procesu. Je-li založen na původní tradiční receptuře, pak ho tempeh obsahuje nezanedbatelné množství. Za vznik vitamínu jsou zodpovědné přidružené bakterie, které se tradičně k fermentaci bobů používají. V západních zemích se k fermentačnímu procesu používá čistá plísňová kultura. Pak je množství vitamínu B12 v tempehu omezeno.
Tempeh má více tváří
Tempeh získává díky fermentaci velmi specifické aroma a jeho chuť se výrazně liší od tofu. K dostání je tempeh přírodní (natural), uzený, marinovaný a smažený. Tempeh natural vyžaduje tepelnou úpravu, má svoji nestandardní chuť, která nemusí každému vyhovovat. Lze ho například naložit do olivového oleje spolu s bylinkami a nechat ho přes noc uležet. Další den už ho jen osmažíte. Pro začátečníky doporučuji začít nejprve tempehem smaženým, uzeným nebo marinovaným. Ty lze hravě používat i za studena.
Využití v kuchyni
Tempeh se výborně hodí do omáček, polévek, salátů a rizot. Jeho chuť vynikne s pečenými bramborami nebo v houbové omáčce. Marinovanou variantu zkuste do burgrů a kulinářský zážitek zvýrazněte vhodnou omáčkou či dipem. A rozhodně zkuste marinovaný tempeh s kváskovým chlebem, hořčicí a kyselou okurkou. Stojí to za to!
Výborný a jednoduchý recept s tempehem najdete také v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku.