Nůž, nožík, nožíček

Jaký největší nůž v kuchyni máte? Čím krájíte zeleninu, čím maso a čím loupete ovoce? Pojďme nahlídnout na ty nejzákladnější základy o nožích.

Kuchařský nůž

Základní výbavou kuchyně je takzvaný kuchařský nůž, jehož čepel má být nejméně sedmnáct centimetrů dlouhá. Je skvělý na krájení zeleniny, pečiva i masa. Kuchařský nůž by měl být chválou každé hospodyňky či hospodáře, vždy ostrý a uložený na bezpečném, a tak trochu výsadním místě. Ideální je dřevěný stojan na nože.

Loupací nože

Malé nožíky se dobře uplatní při krájení a loupání ovoce. Jsou tak akorát do ruky, čepel mají úzkou a krátkou. Na krájení postačí pouhá síla prstů. Speciální loupací nožík může mít ostří i jemně zahnuté do obloučku. Lépe se s ním manipuluje a vykrajuje. Na trhu dnes najdete piknikové loupací nože s pouzdrem na čepel. Díky chráněné čepeli jsou ideálními pomocníky na výletech.

Kuchyňský nůž

Dalším základním nožem do svaté trojice je nůž, který nazývejme kuchyňský. Je to střední nůž na práci všeho druhu. Tam, kde je kuchařský zbytečně velký a malý už nestačí. Kuchyňský nůž mívá třináct až čtrnáct centimetrů a kvalitní silnou rukojeť.

Nezbytnou nožířskou trojici můžou doplňovat nože steakové, vlnkový nůž na pečivo, nože na sýr, na rajčata či na filetování.

Brousek, brusný kámen a ocílka

V domácnosti je zapotřebí brousek nebo brusný kámen a v ideálním případě i ocílka. Kvalitní brusný kámen má minimálně dvě škály hrubosti a dokáže ztenčit poškozené a ztupené ostří. Používáme ho alespoň jednou za týden. Ocílka ostří pouze narovnává a zkušení kuchaři ji používají na denní bázi.

Brousek je jednoduché zařízení pro nenáročné. Kvalitní brousek v sobě nese funkci brusného kamene i ocílky. Dokáže ostří narovnat jako ocílka, ale také ztenčit a obnovit, jako brusný kámen. Kvalitní brousek by měl mít dva otvory s různou hrubostí kamenů.

Jak si vybrat kvalitní nůž?

Kvalitní nůž je z jednoho kusu nerezové oceli, a to včetně části pro rukojeť. To můžete vidět na rukojeti, kde je ocel viditelná (dvě či tři ocelové tečky) či hmatatelná. Důležitá je také tvrdost nože, která určuje udržitelnost ostří a schopnost jej opětovně nabrousit. Pro nože se nejvíce používá měření dle Rockwella, kdy se tvrdost označuje zkratkou HRC. Tvrdost kvalitních kuchyňských nožů by měla být v rozmezí 52 až 56 HRC. Moderní nožířské oceli dosahují i 64 až 68 HRC. 

Na noži rozhodně nešetřete a vybírejte z těch kvalitnějších. Jeho funkčnost, ergonomický design a kvalita ostří vám investici vynahradí. Nůž by pro vás v kuchyni měl být pomocníkem, ne záškodníkem. Více o pohodě v kuchyni se dozvíte také v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku.

Odebírejte novinky tisíce chutí!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Přidejte svůj komentář