Jsou ovesné vločky bezlepkovou potravinou?

Oves je přirozeně bezlepkový. Problém u ovsa spočívá v jeho kontaminaci pšenicí, žitem či jinými obilovinami. Může k ní dojít během sklizně, přepravy, skladování nebo zpracování.

Dnes již můžete na trhu pořídit speciální certifikované bezlepkové ovesné vločky. Pro vážnější formy celiakie je certifikace ovesných vloček nepostradatelná. Certifikované bezlepkové vločky jsou zpracovávány speciálními postupy. Sklizeň, zpracování i skladování je organizováno tak, aby se při manipulaci ovsa či vloček zamezilo kontaminaci lepkem.

Nejžádanější jsou na trhu ovesné vločky anglického původu. V této zemi se stále používají staré nepřešlechtěné odrůdy ovsa. Mnozí výrobci certifikovaných bezlepkových vloček pocházejí právě z Anglie.

Chcete-li ve svém jídelníčku snížit přísun lepku, zařaďte do seznamu oblíbených potravin právě ovesné vločky. Jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, prospějí žaludku i střevům.

Kde všude použít ovesné vločky?

Zdravé výživy jsou dnes plné výrobků, které hojně ovesné vločky ve svém složení obsahují. Jde zejména o vegetariánské karbanátky a různé druhy pomazánek. V domácnostech zažívají ovesné vločky také revoluci. Použijte je jako základ ranních kaší, jako zavářku do zeleninových polévek. Ovesné vločky výborně poslouží k zahuštění zeleninových karbanátků, obohatí a zahustí vaše ovocné smoothie. Vyrobte z ovesných vloček domácí granolu nebo müsli tyčinky.

Jednoduchou ranní kaši z ovesných vloček, mrkve a banánu najdete také v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku.

Ovesný ranní nápoj

Nemáte ráno chuť na plnohodnotnou snídani? Pak zkuste ovesný nápoj. Příjemně vás dosytí do první svačinky. Ovesné vločky namelte najemno a uskladněte ve skleněné nádobě. Tak je budete mít pro výrobu ovesného nápoje vždy po ruce. Dvě lžičky namletých ovesných vloček v šálku rozmíchejte s troškou studené vody. Poté zalijte horkou vodou. Dochuťte medem, špetkou skořice, kardamonu či pepře. Můžete přihodit i hřebíček, nebo citronovou kůru. A nápoj je hotový.

Ovesné medové sušenky

Odebírejte novinky tisíce chutí!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Přidejte svůj komentář