Mandle večer zalijte horkou vodou a do rána nechte namočené. Ráno je propláchněte. Slupka vám půjde dobře oloupat a můžete se do nich hned pustit.
Jak je sbalit na svačinu
Vezměte je na svačinu neoloupané, tak to s dětmi dělám já. Je to příjemná sociální událost, když si někde v lese sedneme a společně je loupeme. Do krabičky na delší výlet je dávám s trochou vody, aby neoschly a šly dobře loupat.
Nebo je do krabičky dejte oloupané. Nijak je nesušte, ať zůstanou vlhké. Čím dříve je sníte, tím lépe. Když je necháte na vzduchu déle, trošku seschnou a už to není ono. Když je v krabičce zapomenete do druhého dne, mohou zplesnivět.
Uskladnění namočených mandlí
Když namočené mandle nestačíte sníst, což bych se nedivila, jsou velmi syté, nezapomínejte jim měnit vodu a skladujte nejlépe v ledničce. Stále ponořené ve vodě. Tak vám vydrží i další den, dva.
Proč mandle namáčet
Protože jsou vynikající, mají nasládlou krémovitou chuť a v puse krásně křupou.
Dálším důvodem jsou procesy, které se namáčením v mandli započnou. Když se jakékoliv semínko potká s vodou, začne se připravovat na růst. A tak v sobě aktivuje vzácné živiny, které jsou v suchém stavu latentní.
Co říkají odborníci
Ti namáčení mandlí velmi doporučují. Následují výčty pozitivních vlivů a je na vás, co si vyberete. Na internetu jsem našla hned několi důvodů, proč mandle namáčet.
Namočené mandle jsou prý stravitelnější, do těla se dostane mnohem více živin. Dodávají energii, zrychlují metabolismus. Zlepšují činnost srdce a napomáhají správné funkci mozku.
Snižují hladinu cholesterolu, podporují růst kostí, posilují kosti a zuby, zabraňují onemocněním, jako je osteoporóza. Napomáhají regulovat krevní tlak.
No, nejezte to, když je to dle internetu v podstatě živá voda!
Mně ale stejně stačí, že mi nadpozemsky chutnají!