Chceme-li polévky či omáčky zahušťovat zdravě, zkusme zahušťovat vždy až na konec. Někdy můžeme mít chuť na vodnatější polévku, snadno tak zahuštění ke konci vynecháme a uspokojíme své momentální chuťe.
Jak se tedy vyhneme zbytečnému přepalování mouky a másla v případě jižky, která v tradiční české kuchyni slouží jako základ pro mnoho polévek a omáček?
Na zahušťování se výborně hodí pohanková mouka. Je bezlepková a krásně pojí. Mouky můžeme ale zvolit dle libosti. Někdo má rád bezlepkové (pohanková, cizrnová mouka), někdo dá přednost klasice a používá pšeničnou mouku nebo její zdravější variantu v podobě mouky špaldové. Ta nemá tolik lepku jako mouka pšeničná, a proto je třeba ji dát při zahušťování o něco více. Zato je ale zdravější a chutnější.
Kouzlo zdravého zahušťování spočívá v tom, že mouku jednoduše smícháme s vodou, aby vznikla řídší kaše. Směs za stálého míchání vlejeme do polévky či omáčky a ještě krátce povaříme.
V prodejnách zdravé výživy lze zakoupit již hotový produkt na zahuštění – Hrašku. Můžeme zvolit i její ochucenou variantu pro zpestření chuti.
A nebo zkuste ovesnou polévku, kde se o zahuštění postarají ovesné vločky. Recept najdete v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku.