Paleo strava a její pravidla

Paleo stravování je v současné době velmi populární. Má několik stupňů od opravdu ortodoxního přístupu po umírněnější. Hlavní zásadou je jíst pouze bílkoviny a tuky, zeleninu a střídmě i ovoce. Žádné sacharidy! To znamená vyhýbat se obilovinám jako je rýže, pšenice a podobně, a také kompletně vynechat sladké dobroty.

Zastánci ortodoxního přístupu odmítají jíst i ovoce a některou zeleninu jako je například vařená mrkev a dýně, ve kterých je zastoupeno větší množství sacharidů. Z čeho ale čerpá organizmus energii, když dostane tak málo sacharidů? Z tuků!

Proč název Paleo? Před rozmachem zemědělství se naši předci stravovali hlavně masem, rybami, zeleninou, ovocem, ořechy, různými kořínky. Paleo strava tento vzorec kopíruje. Podporuje myšlenku, že lidské tělo není na sacharidy adaptováno, zejména na průmyslový cukr, který je objevem posledních pár stovek let.

Paleo recepty se hojně skládají z masa, vajec, zeleniny, ořechů a semínek, olejů a jiných zdravých tuků jako je například přepuštěné máslo ghee. Velmi oblíbené je avokádo a různá ořechová másla a pasty.

Paleo pečená zelenina s krůtím masem

 

 

Odebírejte novinky tisíce chutí!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Přidejte svůj komentář