Jídlo je lék a červená řepa je toho důkazem. Rané záznamy o červené řepě pocházejí až z Babylónie. Původ řepy najdeme ve Středomoří a v severoafrické oblasti. Její rozšíření po Evropě má na svědomí velikost Římské říše. Za starých časů se využívaly jen mladé listy řepy, později si do kuchyní našel cestu i kořen řepy.
Pozitivní účinky na zdraví
V syrovém stavu je řepa pro naše tělo nejlepší. Je zdrojem minerálů, vitamínů a dalších prospěšných látek (draslík železo, kyselina listová, vláknina, vitamín C a E). Červené barvivo řepy má příznivý vliv na tvorbu červených krvinek a je prevencí proti chudokrevnosti. Když budete řepu pravidelně konzumovat, podpoříte dobrou kondici věnčitých tepen, potěšíte játra i pokožku. Řepa je přírodním antioxidantem a napomáhá vylučovat z těla jedovaté látky.
Syrová řepa?
Už jste ochutnali řepu syrovou? Nakrájejte ji na tenké plátky. Je-li z dobrého zdroje, můžete i se slupkou, kterou ale dobře opláchněte. Cestou do práce kupte k nakrájené řepě kozí sýr nebo lučinu a máte zdravou a sytou svačinku. Vybírejte spíše střední bulvy, jsou šťavnatější.
Nebo připravte rychlý salát pro hosty. Sýry, vlašské ořechy, čerstvé bylinky, pesto, česnek, křen, kvalitní oleje a octy, všechny tyto ingredience jsou povolené a vzniklé variace jsou k nakousnutí. Například nastrouhejte řepu najemno, zakápněte olivovým olejem a umeoctem, na vrch nadrobte sýr feta a salát ozdobte čerstvým tymiánem a hrstkou vlašských ořechů.
Vařená či pečená řepa?
Jste-li ochotni investovat zhruba hodinu času, bude vám dopřáno zemitě nasládlé chuťi pečené nebo vařené řepy. Čas přípravy vám může zkrátit tlakový hrnec. Řepu vařte či pečte se slupkou, zachová si tak nejvíce ze své životodárné šťávy. Tepelně upravenou řepu můžete opět nakrájet na plátky a na talíři kombinovat s olivovým olejem, sýry, ořechy, s různými octy a zálivkami. Nebo si vykouzlete pomazánku.
Máte-li rádi pečenou zeleninu, další recept na vás čeká v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku.