Umeocet, jeho použití a zdravotní účinky

Umeocet je tekutina s ovocnou vůní červené barvy a slanokyselou chutí. Vzniká při fermentaci švestiček umeboshi. Švestičky se nasolené suší na slunci, pak se nechají kvasit ve slaném nálevu. Do nálevu se přidávají shizo listy, které mají konzervační funkci a výslednou tekutinu nádherně zbarví do karmínové barvy. Umeocet k nám přišel z Číny a Japonska, kde se již od nepaměti používá.

Zdravotní účinky umeocta 

Umeocet podporuje trávící systém a harmonizuje celý metabolismus. Vyniká svými detoxikačními vlastnostmi. Popíjením ředěného umeocta můžete zahnat pálení žáhy, obnovit chuť k jídlu nebo zmírnit žaludeční potíže. Sklenička vlažné vody se lžící umeoctu odkyseluje organismus a pomáhá čistit klouby od usazenin. Pravidelná konzumace ráno na lačno vám zvýší energii a zajistí zdravý start do nového dne. Dokáže vás zbavit bolesti hlavy. Přidáte-li během horkých letních dnů pár kapek umeoctu do studené vody, získáte lahodný a zdravý nápoj, který zpestří denní pitný režim. Další tipy pro pitný režim najdete v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku. 

Použití v kuchyni 

  • saláty, dresinky
  • dochucení polévek (kulajda, čočková polévka, atd.)
  • dochucení omáček
  • dochucení luštěninových pomazánek

Základní dresink pro jarní saláty

  • 1 lžíce umeocta
  • 2 lžíce rýžového sirupu
  • 1 bílý jogurt

Další tipy

Používáním umeoctu se vám podaří snížit příjem soli. Zkuste například méně solit polévky, dochuťte je umeoctem až na talíři. Oceníte zvýrazněnou chuť pokrmu, kterému umeocet dodá svěžest a lehkost. 

Salát ze zelených listů a cukety

Odebírejte novinky tisíce chutí!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Přidejte svůj komentář