Ke klíčení kupujte raději semínka v bio kvalitě. Máte jistotu, že nejsou ničím ošetřené a budete konzumovat jen to nejlepší. Doporučuji značku Sonnentor, ale na trhu je mnoho jiných kvalitních značek, které nabízejí jednotlivá semínka i semínkové mixy. Co vše se dá klíčit najdete také v mém e-booku Malými krůčky ke změně jidelníčku.
Jak řeřichu klíčit?
Klíčení řeřichy je jiné v tom, že ji necháte pěkně povyrůst a nespokojíte se jen s malými klíčky. Ke klíčení vám postačí nízká miska nebo tácek a jeden poctivější papírový kapesníček. Dno misky vystelte kapesníčkem a navlhčete ho tak, aby byl viditelně nadýchaný vodou. Posypte střídmě semínky řeřichy, ne moc hustě, aby mohly později jednotlivé klíčky dýchat a nezačaly plesnivět. Nechte misku se semínky jeden den na temném místě. Druhý den dejte misku na světlé místo a ráno a večer zavlažujte dle potřeby. Ani málo, ani moc, aby řeřicha nevadla, ani nezačala plesnivět u kořínků.
Za pět, šest dnů, kdy je zhruba pět centimetrů vysoká a lístečky se krásně rozvinuly, můžete sklízet. Použijte nůžky a stříhejte hned u kořínků, ať o nic nepřijdete. Nastříhejte si vždy jen takové množství, které aktuálně potřebujete.
Tip na stálý přísun řeřichy
Abyste měli vzrostlou řeřichu v kuchyni vždy po ruce, doporučuji si založit dvě misky s odlišným startem klíčení v rozestupu tří až čtyř dnů. Když jednu mističku postupně nůžkami sklidíte, doroste vám další úroda.
Kam s řeřichou?
Řeřichu používejte za čerstva. Její chuť je gurmánsky nahořklá. Čím jsou rostlinky starší, tím je chuť palčivější a výraznější. Hodí se jako ozdoba na namazaný chléb, do jakékoliv pomazánky, ozdobte jí talíř s polévkou, zeleninový salát, rizoto. Použijte ji všude, kde vás napadne. Jen vždy za čerstva, abyste využili všechno, čím řeřicha v nitru oplývá.