Původ fenyklu je ve středomoří. Ve středověku se rozšířil i do ostatních zemí a s rozvojem mořeplavby se dostal do celého světa. Někde je uměle pěstován, někde dokonce zplaněl. U nás je přirozený výskyt znám na jižní Moravě. U nás má jeho příprava v kuchyni zatím malou tradici, inspirovat se můžete středomořskou kuchyní, kde je fenykl hojně využíván.
Zdravotní účinky
Fenykl podporuje trávení, pomáhá lepšímu vstřebávání živin a zabraňuje nadýmání. Pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu, fenykl také odstraňuje zápach z úst. Fenykl má vysoký obsah přírodní účinné látky fytoestrogenu ovlivňující ženské pohlavní hormony Proto podporuje konzumace fenyklu laktaci a snižuje nežádoucí příznaky menopauzy. Pro podporu ženských pohlavních hormonů je nejvíce používán odvar z fenyklových semínek.
Ve starém Římě byl fenykl považován za bylinu “pohledu”. Také Indové věří, že fenykl poporuje zrakové funkce. Současné výzkumy tyto domněnky podporují, věda se dnes fenyklem zabývá ve spojitosti s léčbou zeleného zákalu.
Fenykl a jeho využití
Ke zpracování se nabízí každá část rostliny, od hlízy a listů, po stonek a semena. Semena se hojně používají zejména v indické kuchyni. Jak nejlépe uskladnit koření najdete v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku.
Stonky použijte nakrájené do polévky nebo je v ní pro chuť pouze vyvařte. Nebo jimi obohaťte saláty či dušenou zeleninu.
Okouzlujícími jemnými lístky fenyklu, lidově fenyklovými vlasy, odzdobte saláty či polévky nebo je přidejte nadrobno nasekané do pomazánek. Můžete z nich zkusit fenyklové pesto. Vyniknou i v kombinaci s balkánskými a řeckými sýry. Lístky mají aromatickou a výraznou chuť a lze je přidat místo kopru k nakládané zelenině nebo z nich připravit fenyklový olej. Stačí lístky, případně i kusy stonků, vložit do olivového oleje, zahřát na 80 stupňů, nechat vše jeden den louhovat a nakonec přecedit. Olej je ideální do pomazánek, salátů a salátových dresinků.
Hlízy fenyklu
Za studena se hodí do salátů. Výborně ladí s čerstvým jablkem. Zkuste to po toskánsku. Nakrájejte fenykl na měsíčky a máčejte v olivovém oleji. Krásně nastartujete své trávení a naladíte chuťové pohárky na další dobroty.
Hlízy fenyklu se mohou smažit, péct, dusit i vařit. Tepelně upravený fenykl je výborný k rybám. Jeho chuť zvýrazní česnek a různé čerstvé bylinky. Hlívu fenyklu můžete rozebrat na jednotlivé vrstvy, čímž vzniknou „mističky“. Naplňte je dle chuti a zapečte v troubě. Fenykl nabízí mnoho gurmánských variací, na talíři mu to neskutečně sluší. Jeho exotický a honosný vzhled vás okouzlí ještě před samotným ochutnáním.