Zařadíte-li do vašeho seznamu ingrediencí i bujón, zkuste se zaměřit na jeho složení. Zdravé varianty neobsahují nic z toho, co vás může odrazovat na konvenčních bujónech. Do polévky či rizota plně postačí pouze zeleninový bujón. V masových variantách je většinou mnoho dochucovadel, které v pokrmu vyčarují chuť masového vývaru. Sami uznáte, že bez chemických přísad je velmi těžké chuť opravdového masa do jedné kostičky bujónu dostat.
U zeleninových bujónů můžeme dbát na složení a vybrat si tu nejzdravější a také nejchutnější variantu. Ta nejlepší varianta bujónu bude mít v základu složení sušenou zeleninu, bylinky, sůl, rostlinný olej a koření. Nic, co byste si v pokrmu nepřáli. Bujón může mít samozřejmě i další přírodní přísady, které zajistí výraznou chuť, jako je například kvasnicový extrakt nebo miso. Je škoda pokrm znehodnocovat bujónem, který obsahuje glutamát sodný, ztužené tuky, umělá aromata, cukr a jiné. Dnes již je na trhu široký výběr zdravých variant, vybere si každý. Ke koupi jsou bujóny se sníženým obsahem soli, s různými bylinkami, veganské, atd.
Ti z vás, kteří se z etických důvodů vyhýbají palmovému oleji, mohou ve složení kontrolovat i typ přidaného rostlinného oleje. Dnes už výrobci evidují ohleduplnost spotřebitelů a palmový tuk je pomalu nahrazován slunečnicovým, olivovým, řepkovým či jiným olejem. Čisté varianty zeleninových bujónů dnes koupíte i v supermarketech. S jistotou na ně narazíte v prodejnách zdravé výživy a DM drogériích.
Další tipy na férovější nákupy najdete také v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku.