Bylinky k nám na jaře samy přijdou

Pole, louky i lesy jsou plné bylinek, které na nás potichu čekají. Každá z nich se ukazuje v jiný čas, právě tehdy, když je ji nejvíce třeba.

Aby se z procházky nestal sběr

Zkuste si sebou na každou procházku vzít látkový pytlík. Můžete si ho ušít, dá se i koupit. V obchodech zaměřených na asijské potraviny lze zakoupit rýži v látkových pytlících. Ty jsou na sběr bylinek ideální.

A teď to nejdůležitější. Zkuste zachovat lehkost procházky. Místo toho, abyste vy hledali bylinky, nechte je, aby ony přišly k vám. Užívejte si zeleně a když vaše oko padne na nějakou krásně rostlou bylinku, utrhněte ji. Garantuji vám, že na konci procházky něco nasbíráte a to něco úplně stačí. Neprocházíte se přeci naposledy. Příště domů přinesete zase další hromádku bylinek.

A jsme doma

Doma obsah pytlíku vysypte na suché místo, nejlépe na plech, na nepotištěný papír nebo je rozložte na dřevěnou lavici či stůl. Nechte je pár dní proschnout a zcela suché je uložte do skleněné nádoby. Je na vás, zda budete bylinky třídit dle druhu. Mně se osvědčují bylinkové směsi.

Jak si bylinky užít

Na jaře k vám může mimo jiné zavítat podběl, kopřiva, květ černého bezu, přeslička, heřmánek, kokoška pastuší tobolka, objevují se již i stonky třezalky. Tyto bylinky mají většinou čistící charakter, nebo posilují imunitu. Jak inteligentní je příroda. Po zimně přijde pročištění a posílení organismu velmi vhod.

Osobně z nasbíraných a usušených bylinek dělám bez přemýšlení nad jejich účinkem ranní čaj. Aby byl účinek té či oné bylinky opravdu intenzivní, čaje z nich bychom museli pít pravidelně a v určitém množství. Nad účinky se tedy nepozastavuji. Pouze si vychutnávám chuť a vůni čaje specifickou pro dané roční období, kdy jsou bylinky nasbírané. A věřte, taková chuť a vůně nemá konkurenci.

Kopřiva nať

Kopřivu sbíráme nejlépe v čase do konce května. Kopřiva z jara krásně vyčistí krev. Dejte si čtrnáctidenní kůru, tři šálky denně. Má také močopudné účinky, odvodňuje. Na jaře, když dosahuje asi deseti centimetrů, ji natrhejte a připravte jako špenát. Nebo si mladé kopřivy přidejte do miso polévky.

Černý bez květ

Květ by měl po usušení zůstat světlý, neměl by zhnědnou. Při sušení zajistěte dostatek vzduchu. Květ můžete použít na horký čaj i na studený nápoj. Do džbánu dejte pár čerstvých květů, zalijte studenou vodou a chlaďte přes noc v lednici. Druhý den máte připravený voňavý a osvěžující nápoj. Květ můžete studenou vodou zalít i bez chlazení v ledničce, jen chuť nebude tak intenzivní. Dle libosti přidejte i citron.  Další výborné tipy pro pitný režim najdete v mém e-booku Malými krůčky ke změně jídelníčku. Květ černého bezu má antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Nejvíce ho proslavily jeho podporující účinky při nachlazení. Napomáhá vypocení.

Přeslička

Přeslička je známa pro svoji schopnost vylučovat z těla toxické látky.

Heřmánek květ

Heřmánek má mimo jiné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je vhodnou bylinkou na utišení bolavého bříška, na mrzutost a nespavost. Květem můžeme zdobit polévky, přidávat je do salátů a koktejlů.

Kokoška pastuší tobolka

Čaj z pastuší tobolky je výborný na různé druhy krvácení. Například při krvácení z nosu, žaludku, střev a podobně.

Třezalka nať

Na jaře ještě většinou nekvete. Mám ji moc ráda a proto se jí nemůžu dočkat. Už v květnu sbírám její mladou nať. Ta se do čajové směsi dá také použít. Květ třezalky je výborný na různé psychické výkyvy. Ale na ten si tedy ještě počkáme.

Jitrocel

Jitrocel je výborný prostředek proti dráždivému kašli. Skvěle pomáhá při zahlenění. Používá se i při jiných onemocněních dýchacích cest jako je například astma nebo záněty průdušek. Jako malé děti jsme listy jitrocelu sežmoulaly mezi prsty a šťávou jsme potíraly místa, kde nás něco poštípalo, ať už vosa, včela nebo komár. Jitrocel pomáhá léčit rány a zmírňuje následky bodnutí hmyzem.

Odebírejte novinky tisíce chutí!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Přidejte svůj komentář